Laptop czy komputer stacjonarny?

Jeśli do tej pory nie masz komputera, to na pewno zastanawiasz się nad tym, czy lepiej wybrać laptop, czy komputer stacjonarny. Otóż wybór nie jest łatwy, bo solidny laptop może mieć dzisiaj takie same możliwości jak jednostka stacjonarna. Od Twoich potrzeb będzie zależało to, na jaki rodzaj urządzenia się zdecydujesz.

Laptop – za i przeciw

Laptop jest urządzeniem, które ma wiele zalet. Do najważniejszych należą:

  • Mobilność. Notebook można przenosić wszędzie tam, gdzie się chce z niego korzystać. Jest urządzeniem, z którego można korzystać poza domem. Wystarczy tylko naładować mu baterię i sprawa załatwiona.
  • Mały rozmiar. Laptop w przeciwieństwie do komputera stacjonarnego nie musi mieć stałego miejsca, by z niego korzystać. Lepiej sprawdza się w takich mieszkaniach, gdzie ilość miejsca jest ograniczona.
  • Możliwości techniczne porównywalne lub nawet lepsze od niektórych jednostek stacjonarnych. Współcześnie produkowane laptopy biznesowe są tak budowane, by spełniały oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Najistotniejszą wadą laptopa na pewno są ograniczone możliwości ich baterii. Ta prędzej czy później ulega rozładowaniu i jeśli nie ma się dostępu do źródła energii, to korzystanie z laptopa jest niemożliwe. Poza tym budowa laptopa ma wpływ na to, że ograniczone są możliwości jego rozbudowy. Laptop, inaczej niż komputer stacjonarny, łatwiej można zniszczyć. Notebook można zostawiać w różnych miejscach, które niekoniecznie mogą dobrze wpływać na jego stan.

Komputer stacjonarny – za i przeciw

W jakich przypadkach komputer stacjonarny będzie dobrym wyborem? Komputer stacjonarny będzie idealny, kiedy:

  • Praca na komputerze ma się odbywać tylko w warunkach stacjonarnych.
  • Ma się odpowiednią ilość miejsca i przestrzeni, by w tej komputer stacjonarny mógł być zainstalowany.
  • Zależy Ci na tym, by istniała możliwość poprawiania parametrów technicznych urządzenia. Jednostki stacjonarne można rozbudowywać, co ma wpływ na ich pracę i wydajność.

Komputer stacjonarny na pewno nie sprawdzi się, jeśli chcesz mieć do dyspozycji urządzenie, które będzie działało niezależnie od źródła prądu. Laptop, dzięki baterii ma taką możliwość, komputer stacjonarny, niestety nie. Poza tym praca na komputerze stacjonarnym może odbywać się tylko w jednym, określonym miejscu. Dla wielu użytkowników może to być nie do końca komfortowe.

Dlatego decyzja dotycząca tego, czy wybrać laptop, czy komputer, powinna być uzależniona od tego, w jaki sposób chce się z takiego urządzenia korzystać. Jeśli zależy Ci na mobilności, wybierz laptop.

Dodaj komentarz